تبلیغات
دایرة المعارف علوم نظامی-جامعترین وبلاگ نظامی - حمله نیروی هوایی ایران به پایگاههای هوایی التقدم و تموز

دایرة المعارف علوم نظامی-جامعترین وبلاگ نظامی

بلندای آسمان یگانه جایگه من است...

بلندای آسمان یگانه جایگه من است...

تبلیغات

طراحی حرفه ای بنر طراحی حرفه ای بنر

آمار

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز : آمار بازدید
باردید دیروز : آمار بازدید
بازدید ماه : آمار بازدید
بازدید کلی : آمار بازدید

مطالب و نظرات آمار بازدید
تعداد مطالب: آمار بازدید
تعداد نویسندگان: آمار بازدید

تاریخ آمار بازدید
آخرین بروزرسانی: آمار بازدید

جستجو در سایت

نظرسنجی

    به نظر شما کدام کشور در جنگ هوائی قدرتمند است؟

حمله نیروی هوایی ایران به پایگاههای هوایی التقدم و تموزسوم مهر است. چهار روز از شروع جنگ تحمیلی می گذرد. از پایگاه های هوایی كشور روزانه بیش از 50 سورتی پرواز به قصد حمله به پایگاه های هوایی، پالایشگاه ها، مخازن سوخت و تاسیسات زیربنایی عراق انجام می شود.
سوم مهر است. چهار روز از شروع جنگ تحمیلی می گذرد. از پایگاه های هوایی كشور روزانه بیش از 50 سورتی پرواز به قصد حمله به پایگاه های هوایی، پالایشگاه ها، مخازن سوخت و تاسیسات زیربنایی عراق انجام می شود. 
در كنار این پروازها، در این چهار روز جنگنده های رهگیر اف 14 نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همواره درحال حراست و نگهبانی از آسمان كشور و دادن پوشش هوایی به جنگنده های دیگر هستند. در سه روز گذشته خلبانان تیزپرواز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، علاوه به حملات گسترده به اكثر مناطق اقتصادی و نظامی عراق موفق به سرنگونی بیش از 20 فروند هواپیمای متخاصم دشمن شده بودند. پدافند قدرتمند كشور نیز نزدیك به 15 فروند هواپیمای دشمن را هدف قرار داده بود. ولی این پایان كار نبود. عراق كه متوجه اشتباه خود شده دست به دامان قدرت های بزرگ از جمله شوروی و فرانسه شده بود تا به كمك آنها بتواند جلوی حملات گسترده نیروی هوایی ایران را بگیرد.


طرحی برای حمله ای گسترده 
سوم مهر ماه سال 1359، طرحی رسیده بود كه طی آن پایگاه های اول و سوم شكاری مامور شده بودند دو پایگاه مهم هوایی دشمن را در عمق خاك دشمن هدف قرار دهند. 
پایگاه یكم شكاری مامور بمباران پایگاه هوایی تموز شده بود و پایگاه سوم شكاری مامور بمباران پایگاه هوایی التقدم. 
هر دو پایگاه نزدیك به هم قرار داشتند. پایگاه تموز در نزدیكی پایگاه حبانیه و پایگاه التقدم كه در فاصله ای حدود 74 كیلومتری غرب بغداد قرار داشت. 
طرح عملیاتی آماده شد. پرواز در اولین ساعات صبح انجام می شد و زمان بندی به شكلی انجام شده بود كه 10 دقیقه بعد از بمباران پایگاه تموز توسط فانتوم های پایگاه یكم شكاری، پایگاه التقدم توسط فانتوم های پایگاه سوم شكاری هدف قرار گیرد.


فانتوم های پایگاه یكم به سمت هدف پرواز كردند 
راس ساعت مقرر 6 فروند فانتوم مسلح به بمب های BL775 و MK82 از پایگاه یكم شكاری مهرآباد به پرواز در آمدند. فانتوم ها بلافاصله ارتفاع خود را تا حد ممكن افزایش دادند و با عبور از شمال قم به سمت كمیجان و سپس فیروزان و در نهایت بر روی شهر كرمانشاه رسیدند كه در این جا با دوفروند تانكر سوخت رسان ملاقات كرده و اقدام به سوخت گیری هوایی نمودند. جنگنده ها پس از سوخت گیری، با كاهش تدریجی ارتفاع به سمت مرز حركت كردند و با عبور از روی شهر كرند ارتفاع را تا حد ممكن كاهش داده و با عبور از روی نفت شهر وارد خاك عراق شدند. به دلیل تغییرات زیادی كه جنگنده ها در مسیر خود داده بودند، امكان رهگیری بسیار پایین آمده بود و آنها بدون هیچ مشكلی به پیش می رفتند.


پایگاه هوایی تموز در هم كوبیده شد 
تا پایگاه تموز چندین مایل بیشتر نمانده بود كه لیدر دسته اعلام آماده باش نمود. جنگنده ها در یك چشم برهم زدن به بالای سر پایگاه رسیده بودند. پدافند پایگاه كه تازه متوجه موضوع شده بود، از هر طرف به سمت جنگنده ها شلیك می كردند. خلبانان متوجه هواپیماهای عراقی شدند كه در جلوی شیلتر و رمپ پروازی پارك شده اند و با فرمان لیدر حمله آغاز شد. فانتوم ها دو به دو به سمت هر هدف روانه شدند و در كم تر از چند ثانیه آتش سرتاسر پایگاه تموز را در خود گرفت. تعدادی از جنگنده های دشمن بر روی زمین منهدم شدند. یكی از آشیانه های اصلی پایگاه دقیقا هدف قرار گرفته بود؛ به طوری كه سقف بتونی آن سوراخ و منهدم شده بود.
درنگ جایز نبود با فرمان لیدر دسته هر دسته دو فروندی بعد از رها كردن بمب ها به سمت مرز گردش می كردند و از معركه دور می شدند. این حمله با موقیت كامل انجام پذیرفت و حتی كوچك ترین تیری به جنگنده ها اصابت نكرد. فانتوم ها به سرعت پیش می آمدند. در این سوی مرز جنگنده های اف 14 وارد عمل شده بودند و آماده حمایت از فانتوم ها بودند. دقایقی بعد فانتوم ها همگی بدون كوچك ترین مشكلی وارد مرز شده بودند و درحال سوختگیری برای بازگشت به پایگاه بودند.   خلبانان پایگاه همدان عملیات را شروع كرده بودند 
در آن سوی ایران در پایگاه هوایی همدان نیز اتفاقاتی افتاده بود. جنگنده ها به پرواز درآمده بودند. هدف فانتوم های پایگاه سوم شكاری، پایگاه بزرگ التقدم بود. پایگاه التقدم دارای باندهای پروازی بلند بود و همچنین داری مخازن سوخت تامین كننده سوخت مورد نیاز پایگاه های همجوار. همچنین اكثر بمب افكن های عراقی در این پایگاه نگهداری می شدند. 
با توجه به گستردگی این پایگاه از همدان 8 فروند فانتوم باید به پرواز در آمده بود. فانتوم بدین شكل آرایش یافتند : 5 فروند فانتوم دی كه از سریع ترین جنگنده های نیروی هوایی به شمار می آمد و 3 فروند فانتوم ئی. 
تمامی فانتوم های مجهز به بمب های BL775 و MK82 بودند كه 2 فروند از            فانتوم های ئی مجهز به موشك های هوا به هوای راداری و گرمایاب بودند تا در صورت حضور گشتی های دشمن بتوانند برای محافظت از فانتوم ها با آنها درگیر شوند. 
جنگنده ها پس از پرواز از پایگاه با ارتفاع متوسط از جنوب شهر سقز گذشته و با عبور از روی كرمانشاه به ایلام رسیدند. در این نقطه فانتوم ها شروع به كاهش ارتفاع نمودند و در نهایت با حداكثر سرعت و حداقل ارتفاع با عبور از روی شهر مرزی    صالح آباد وارد خاك عراق شدند. 
هواپیماها برای این كه رهگیری نشوند با تمام توان پیش می رفتند. در عین حال            عراقی ها نیز انتظار نداشتند كه به فاصله ده دقیقه پس از حمله به تموز به التقدم نیز حمله شود. آنها نمی توانستند تصور این موضوع را نیز بكنند و این شاید بخاطر ضعف هوایی آنان بود كه حتی بارها در تقابل با هواپیماهای ایرانی فرار را ترجیح به درگیری می دادند.


فانتوم به پایگاه رسیدند، در اولین اقدام باند منهدم شد 
هدف همان طور كه عنوان شد بیش از70 كیومتر از غرب بغداد فاصله داشت و این كار را برای خلبانان مشكل می كرد زیرا آنها باید از نزدیكی دو پایگاه الرشید و حبانیه عبور می كردند كه این خود خطر برخورد احتمالی با گشتی های هوایی عراق را بدنبال داشت. همچنین با حمله به پایگاه تموز پدافند آن منطقه هوشیار شده بود و باید تا حد ممكن از آنها دوری كرد. 
فانتوم ها با عبور از شمال بغداد با گردش به سمت پایگاه هوایی التقدم از جنوب پایگاه حبانیه به سمت آن حركت كردند. ثانیه هایی نگذشته بود كه فانتوم ها به چند مایلی پایگاه التقدم رسیده بودند. پدافند آن جا هوشیار شده بود و همزمان آژیر هوایی نیز در به صدا در آمده بود و شكاری های آنها قصد پرواز و مقابله با هواپیماهای ایرانی را داشتند. لیدر كه متوجه این موضوع شده بود بلافاصله به دو فروند از فانتوم ها فرمان داد باند را بمباران كنند. خلبانان دو فانتوم به صورت خطی آرایش گرفتند و به باند حمله كردند و در كم تر از چند ثانیه 12 بمب 500 پوندی را بر روی باند فرودگاه فرو ریختند. گفتن از حجم خسارات وارد شده به باند در همین حد كفایت می كند كه باند پایگاه التقدم تا ماه ها بعد از این حمله بلااستفاده شده بود و علت آن دقت بالای خلبانان در بمباران باند بود كه توانسته بودند یكی از بزرگ ترین باندهای پروازی عراق را به طور كامل نابود سازد.


هواپیماها بر روی زمین یكی پس از دیگری هدف قرار می گرفتند ولی ...
لیدر متوجه یك فروند آنتونف 26 بر روی زمین می شود كه با شیرجه، دو تیر بمب بر روی آن فرو می ریزد و آن را منهدم می كند. بر روی پایگاه التقدم غوغایی بر پا بود و فانتوم ها اكثر نقاط پایگاه را هدف قرار دادند كه از آن جمله می توان به هدف قرار دادن دو فروند میگ 23 عراقی كه در رمپ پروازی بودند اشاره نمود. 
پدافند از هر طرف شلیك می كرد و این شلیك ها چون بی هدف و به هر سویی بود می توانست بسیار خطرناك باشد. در همین حین دو فروند فانتوم برای زدن مخزن سوخت به سمت آن شیرجه رفتند خلبانان ارتفاع خود را كم كرده و مخزن سوخت موجود در پایگاه كه یكی از منابع تامین سوخت بود را هدف قرار دادند و با شنیده شدن صدای انفجار مهیب این مخزن حجم آتش در پایگاه بسیار زیاد شده بود كه لیدر بلافاصله دستور بازگشت فانتوم ها را به سمت مرز صادر نمود كه در همین موقع یكی از فانتوم ها هدف پدافند دشمن قرار گرفت و به ناگه ارتفاع خود را از دست داد ولی خلبان با مهارت خود توانست هواپیمایی را كه در ارتفاع كم پرواز می كرد هدایت كند و از سقوط ناگهانی آن جلوگیری كند. جنگنده ها اینك چندین مایل از هدف فاصله داشتند كه لیدر شروع به بررسی فانتوم آسیب دیده نمود و متوجه شده به اثر اصابت گلوله توپ های ضد هوایی به فانتوم یكی از موتورهای آن به طور كامل از كار افتاده و به همین دلیل خلبان فانتوم آسیب دیده نمی توانست با حداكثر سرعت به راه خود ادامه دهد. در همین زمان نیز با اعلام حمله هوایی از سوی پایگاه التقدم چهار فروند جنگنده رهگیر میگ 21 از پایگاه هوایی كركوك به قصد سرنگونی فانتوم ها به پرواز درآمدند. 


اسكورت فانتوم و حمله میگ ها 
لیدر باید چاره ای می اندیشید پس به لیدر دسته دو فروندی كه جنگنده های آنان مسلح به موشك های هوا به هوا فرمان داد تا فانتوم آسیب دیده را تا مرز اسكورت نمایند. سپس خود به همراه 4 فروند دیگر با تمام سرعت به سمت مرز حركت كردند. 
رادارهای فانتوم های ئی بكار افتاده بود. اینك جنگنده ها تا مرز فاصله زیادی را داشتند ولی تهدیدها همچنان ادامه داشت. در همین حین خلبان یكی از فانتوم ها توسط سیستم درختی رادار خود موفق به شناسایی 4 فروند میگ 21 عراقی در فاصله 55 كیلومتری شد كه از سمت شمال به طرف آنها می آمدند. 
خلبان كه می دانست با نزدیك شدن میگ ها احتمال هدف قرار گرفتن هواپیمای آسیب دیده 100 درصد می باشد به خلبانان فانتوم با گردشی به سمت شمال به جنگ با چ


سوم مهر است. چهار روز از شروع جنگ تحمیلی می گذرد. از پایگاه های هوایی كشور روزانه بیش از 50 سورتی پرواز به قصد حمله به پایگاه های هوایی، پالایشگاه ها، مخازن سوخت و تاسیسات زیربنایی عراق انجام می شود.
سوم مهر است. چهار روز از شروع جنگ تحمیلی می گذرد. از پایگاه های هوایی كشور روزانه بیش از 50 سورتی پرواز به قصد حمله به پایگاه های هوایی، پالایشگاه ها، مخازن سوخت و تاسیسات زیربنایی عراق انجام می شود.

جمعه 23 فروردین 1398 10:39 ب.ظ
Howdy would you mind stating which blog platform you're working with?
I'm planning to start my own blog soon but I'm
having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

The reason I ask is because your design seems different then most blogs and
I'm looking for something unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!
چهارشنبه 21 فروردین 1398 03:20 ب.ظ
Hello to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this web page, and
your views are fastidious designed for new people.
جمعه 16 فروردین 1398 07:34 ب.ظ
Having read this I thought it was extremely enlightening.

I appreciate you finding the time and effort to put this short article together.
I once again find myself spending a lot of time both reading and
leaving comments. But so what, it was still worth it!
یکشنبه 11 فروردین 1398 02:35 ق.ظ
wmwmxkh viagra tadalafil at same time http://www.cialissom.com/ cheap cialis
10mg [url=http://cialissom.com/]cialissom.com[/url] tadalafil super active reviews
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر