تبلیغات
دایرة المعارف علوم نظامی-جامعترین وبلاگ نظامی - تانك مبارز؛ بهینه سازی تانك چیفتن

دایرة المعارف علوم نظامی-جامعترین وبلاگ نظامی

بلندای آسمان یگانه جایگه من است...

بلندای آسمان یگانه جایگه من است...

تبلیغات

طراحی حرفه ای بنر طراحی حرفه ای بنر

آمار

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز : آمار بازدید
باردید دیروز : آمار بازدید
بازدید ماه : آمار بازدید
بازدید کلی : آمار بازدید

مطالب و نظرات آمار بازدید
تعداد مطالب: آمار بازدید
تعداد نویسندگان: آمار بازدید

تاریخ آمار بازدید
آخرین بروزرسانی: آمار بازدید

جستجو در سایت

نظرسنجی

    به نظر شما کدام کشور در جنگ هوائی قدرتمند است؟

تانك مبارز؛ بهینه سازی تانك چیفتن

توپچی از طریق نمایشگر، منطقه را رصد می نماید و پس از انتخاب هدف، شاخص مربوطه را بر روی هدف قرار داده و با فشردن دكمه شلیك پرتو لیزر، مسافت دقیقی از هدف تا تانك محاسبه شده و به نمایش درمی آید كه دارای خطای 1-/+ متر می باشد.

کد خبر: ۷۶۷۱۳

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، ساخت ادوات نظامی جدید در هر كشوری نیازمند صرف هزینه های بسیار بالا و دانش فنی خاص خود است از اینرو بروز رسانی ادوات موجود هم در کنار برنامه طراحی تسلیحات جدید مورد توجه کشورهای مختلف دنیا قرار دارد. خوشبختانه در كشورمان محققان این امر موفق شدند به نتایج بسیار خوبی با توجه به تجربیات 8 سال دفاع مقدس برسند كه یكی از این دستاورد ها تانك «مبارز» است كه به صورت انبوه در دستور كار قرار گرفته است.
پیش از انقلاب، مستشاران خارجی اجازه فعالیت های فنی و مبتكرانه به نیروهای ارتش نمی دادند اما پیروزی انقلاب و بروز تحریم های نظامی و وقوع جنگ تحمیلی نیروهای خلاق بومی را بر آن داشت تا با استفاده از نیروی های داخلی ‌تیم های متخصص را در ارتش شناسایی كرده و ادوات بجا مانده را مورد استفاده قرار داده و انبوه تجهیزات را به صورت كارآمد حفظ كرده و در خدمت جنگ قرار داده و متعاقب آن هسته های خودكفایی و تحقیقات در سه نیرو تشكیل شد كه امروزه دانش فنی ادوات و تجهیزات نظامی بویژه ساخت تانك ها و نفربرها را در دست گرفته اند.
پیشینه كارهای تحقیقاتی در نیروهای مسلح به اواخر دهه 1360 برمی گردد كه با تدبیر مقام معظم رهبری ایجاد معاونت جهاد خودكفایی در نیروهای سه گانه ارتش و سپاه و اداره تحقیقات در ستاد مشترك آنها آغاز شد. این تدبیر باعث استفاده از مبتكرین و محققینی شد كه در سطح نیروهای مسلح وجود داشت بخصوص در نیروهای سه گانه ارتش كه دارای تجربه بیشتری در کار با تجهیزات پیچیده بودند و تجهیزاتی را که قبل از انقلاب به خاطر وضعیتی كه در منطقه حاكم بود به ارتش داده شده بود و آموزشهای لازم را درباره بكارگیری آنها فراگرفته بودند بلافاصله بعد از انقلاب بدون نیاز به مستشاران خارجی به كار گرفته و در 8 سال دفاع مقدس در جنگ و جبهه آماده كار نگه داشتند.
در راستای فعالیت های مزبور، توان ساخت قطعات یدكی بحرانی در كشور پدید آمد و در بحث بازسازی تجهیزات، نوسازی و دوباره سازی آنها صورت گرفته و برای بالا بردن توان رزمی و بنیه دفاعی كشور مجدداً وارد خدمت شد. این نکته از آن جهت نیز قابل تأیید است که با وجود توانمندی ساخت تانك در داخل كشور، طبعاً بهینه سازی و ارتقاء آنها نیز مقدور است.
یكی از ادوات بازسازی و بهینه شده، تانك چیفتن ساخت انگلستان است كه دارای ضعف هایی بود و توسط متخصصان كشور این ضعف ها برطرف و به سامانه پاورپك، موتور و سامانه انتقال نیروی قوی تری مجهز شده و سامانه مسافت یاب لیزری كه بتواند هدف را مشاهده و بموقع اجرای آتش نماید. این تانک بهسازی شده با نام مبارز معرفی شده است.

 

تانک چیفتنتانك ها به طور كلی به سه دسته اصلی تقسیم می شوند: سنگین ، متوسط و سبك كه هر یك در یگان های زرهی، كاربردهای خاص خودشان را دارند. تانك مبارز در زمره دسته تانك های سنگین یا اصطلاحاً تانك اصلی میدان نبرد(MBT) بحساب می آید.
از كارهای انجام شده بر روی مبارز، آماده سازی شاسی و سازه اصلی تانك بوده كه برابر الگوهای مرسوم نظامی دنیا اقدام به اینكار از قسمت عقب، طرفین و مخازن سوخت شد. مخازن سوخت در تانك چیفتن، از نوع لاستیكی و یك بار مصرف بود كه احیا شده و مخازن سوخت ویژه ای قرار داده شد كه قابل تعمیر و بازسازی هستند. گفتنی است برای محافظت از سازه، لایه های تقویت زره یكپارچه در تانک نصب شده.
در دهلیز قوای محركه سعی شده تا با استفاده از معیارهای مرسوم نظامی دنیا قوای محركه بالای 1000 اسب بخار و سامانه اتوماتیك نصب شود و علاوه بر آن مبارز از یك موتور/ژنراتور برخوردار شده كه می تواند برق تانك را تأمین كرده كه از ویژگی های مهم این مجموعه است. با در نظر گرفتن ابعاد تانك این عمل طوری اجرا شده كه مشكلی از نظر جانمایی در مجموعه ابعادی بوجود نیامده و اصول نظامی كه یك تانك اصلی میدان نبرد نیاز به رعایت آن دارد حفظ شود

تانک مبارز؛ تغییر در بخش عقب تانک و خروجی موتور مشخص است

طرفین و كناره ها از لایه های ویژه تقویت زره برخوردار شده اند. مجموعه دهلیز راننده از سامانه دید در شب(مادون قرمز) و روز برخوردار شده و مجموعه ان بی سی و حفاظتی در بالای برجك. حفظ لوله توپ بر روی پایه از آخرین تغییرات اعمال است. همچنین ایجاد پرده دود ممكن شده و به مجموعه پرتاب نارنجك دودزا به عنوان سامانه های اختفا افزوده شده است.
یكی از مهمترین بخش های تانك، ‌سلاح های اصلی نصب شده بر روی آن و وسیله هدفگیری سلاح است. سامانه كنترل آتش به سه دسته تقسیم می شود كه شامل كنترل مكانیكی، تطابقی و لیزری است كه كنترل آتش لیزری پیشرفته ترین نوع است.
سامانه مسافت یابی چیفتن، مجهز و مدرن نبود و توپچی توسط یك قبضه تیربار 12.7 میلیمتری هم محور با توپ با چندین مرتبه تیراندازی سه تیره، مسافت را تخمین زده و پس از بدست آوردن این مسافت، بوسیله سامانه كنترل آتش، آن را بر روی توپ القا كرده و عمل تیراندازی را انجام می داد. بدیهی است این نوع مسافت یابی زمانبر بوده و به صورت عادی هم دقت لازم را ندارد و در صحنه نبرد نیز به این مشکلات بیش از پیش به چشم می خورد.

سامانه مسافت یاب لیزری، نمایشگرهای مسافت و هدف

برای رفع این مشكل، معاونت جهاد خودكفایی به عنوان مجری این پروژه برآن شد تا این تانك را به سامانه مسافت یاب لیزری مجهز كند تا توپچی با دقت و سرعت بیشتری به اهداف شلیك نماید از این رو سامانه مسافت یاب لیزری نصب شده بر روی تانك مبارز توسط  متخصصان مربوطه به صورت كاملاً بومی طراحی شده و پس از آزمایش های فراوان به صورت عملیاتی درآمد. پیچیده ترین بخش این سامانه، اهرم های بالستیك درایو آن است كه حركات لوله توپ را با دقت بسیار بالایی و در ارتباط با سامانه فرستنده و گیرنده لیزر ممكن می كند تا دقت لازم بدست آید و این موفقیت با انجام كارهای كارگاهی تخصصی و تلاش بی وفقه میسر شده است. این سامانه شامل یك بخش الكتریكی،‌ نمایشگر تصویر هدف، اندیكاتور نشاندهنده مسافت و جعبه كلید است و همچنین یك مجموعه فرستنده و گیرنده لیزر كه در بیرون از تانك نصب شده و همچنین اهرم های بالستیك درایو.
توپچی از طریق نمایشگر، منطقه را رصد می نماید و پس از انتخاب هدف، شاخص مربوطه را بر روی هدف قرار داده و با فشردن دكمه شلیك پرتو لیزر، مسافت دقیقی از هدف تا تانك محاسبه شده و به نمایش درمی آید كه دارای خطای 1-/+ متر می باشد. با استفاده از مسافت یافته شده عمل هدفگیری و زاویه دادن به توپ اجرا شده و در نتیجه امكان شلیك دقیقی برای تانك فراهم می شود

 

در تانك چیفتن امكان چرخش مناسب و راحت درجا میسر نیست و در این پروژه قابلیت چرخش درجا به این تانك داده شده و قوای محركه و سامانه گیربكس مبارز قابلیت چرخش درجا به آن می دهد. از طرفی ضربه گیر و دمپر و لاستیك های بكار رفته این انعطاف را ایجاد می كند تا ضربه های ایجاد شده را كم كرده و سامانه لیزری كه روی برجك قرار دارد دچار كاهش دقت نشود.
سامانه های الكترونیكی و ارتباطی این تانك نیز بكلی متحول شده و از آخرین تولیدات صنایع الكترونیك كشور استفاده شده است.
تانک چیفتن با این بهسازی ها امروزه به تانکی توانمند برای حضور در عرصه دفاع از کشور تبدیل شده و با کمک به حفظ کمیت تجهیزات کشور برای ارتقاء کارایی و کیفیت آنها نیز حرکت محکمی به انجام رسیده است

یکشنبه 26 شهریور 1396 01:36 ق.ظ
I am extremely impressed with your writing skills
and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays.
شنبه 14 مرداد 1396 09:52 ق.ظ
Hey! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay.
I'm definitely enjoying your blog and look forward to
new updates.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 12:23 ق.ظ
This is my first time pay a visit at here and i am truly happy to read all at single place.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر