تبلیغات
دایرة المعارف علوم نظامی-جامعترین وبلاگ نظامی - موشك های بالستیك

دایرة المعارف علوم نظامی-جامعترین وبلاگ نظامی

بلندای آسمان یگانه جایگه من است...

بلندای آسمان یگانه جایگه من است...

تبلیغات

طراحی حرفه ای بنر طراحی حرفه ای بنر

آمار

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز : آمار بازدید
باردید دیروز : آمار بازدید
بازدید ماه : آمار بازدید
بازدید کلی : آمار بازدید

مطالب و نظرات آمار بازدید
تعداد مطالب: آمار بازدید
تعداد نویسندگان: آمار بازدید

تاریخ آمار بازدید
آخرین بروزرسانی: آمار بازدید

جستجو در سایت

نظرسنجی

    به نظر شما کدام کشور در جنگ هوائی قدرتمند است؟

موشك های بالستیك

عکسی از شلیک موشک اتمی 3 مگاتنی LGM-118 ملقب به موشک حافظ صلح!

هنگامی كه ایالات متحده آمریكا و اتحاد جماهیر شوروی پیمان منع گسترش موشك های بالستیك را امضا كردندفقط ۹ كشور موشك بالستیك داشتند در صورتی كه امروز بیش از ۳۰ كشور موشك بالستیك دارند و ۱۴ كشور در تولید یا صادرات موشك بالستیك و تكنولوژی مربوط به آن دست دارند.
یكی از بازوان پر قدرت و توانای هر كشوری یا بهتر است بگوییم پر قدرت ترین بازوی توانای هر كشور نیروی نظامی آن است. نیروهای نظامی به چندین بخش زمینی، هوایی و دریایی تقسیم می شوند كه در تمام آنها هدف اصلی یكی است ولی شیوه كارها با یكدیگر تفاوت دارد. در تمامی بخش ها وجود چندین هزار خدمه لازم است تا نقشه ها به صورت صحیح و كامل اجرا شود.
وجود خدمه زیاد در یك یگان نظامی هنگام جنگ باعث تلفات جانی زیادی خواهد شد همان طور كه می توان در جنگ جهانی اول و دوم این فاجعه را به وضوح دید. به همین خاطر چندین دهه است كه كشورها به دنبال ساخت تجهیزاتی هستند كه بدون استفاده از انسان و تنها با یك نظارت الكتریكی به مناطق مختلف كشورها حمله برد تا دیگر از تلفات جانی خبری نباشد. هواپیماهای بدون سرنشین (UAV) از این قبیل هستند ولی از مهم ترین مقوله این امر می توان موشك ها را نام برد.
رعب انگیزترین و مخوف ترین وسیله نظامی است به گونه ای كه اگر كشوری قدرت موشكی بالایی داشته باشدمی تواند با آسایش و آرامش امنیت خود را حفظ كند.
در دنیای امروز به رغم امضای پیمان نامه های متعدد كشورها و قراردادهای بین المللی كه برای كنترل تكنولوژی موشكی در سازمان ملل به امضا می رسد، در نهایت كشوری حرف اول را می زند كه به لحاظ موشكی مجهزتر باشد. تا قبل از جنگ جهانی دوم بنا به مقتضیات جنگ فقط چندین كشور در حال جنگ بودند كه ابرقدرت موشكی محسوب می شدند مانند روسیه و آلمان. در واقع جنگ برای اینها مانند كاتالیزوری در عرصه پیشرفت در صنایع موشكی بود.
پس از فروكش كردن التهابات جنگ جهانی دوم، بسیاری از كشورها دست به كار شدند و شروع به ساخت و یاحداقل خرید موشك كردند زیرا می دانستند اگر سیستم موشكی قوی داشته باشند پشتوانه خوبی برای حفظ امنیت دارند. هر روزه انواع موشك ساخته و آزمایش می شد كه در این میان یك تكنولوژی توجه همگان را به خود جلب كرد و آن موشك های بالستیك بود.
یك موشك بالستیك یك ماشین تحویل موشك ـ مولد، شامل سیستم رهیابی و محفظه حمل مهمات است كه اساساً علیه اهداف زمینی و سطحی مورد استفاده قرار می گیرد. انواع گوناگون موشك های بالستیك برحسب برد طبقه بندی شده اند.


۱ـ موشك بالستیك جنگی كوتاه برد (BSRBM) با برد ۱۵۰ كیلومتر
۲
ـ موشك بالستیك كوتاه برد (SRBM) با برد ۷۹۹ـ۱۵۰ كیلومتر
۳
ـ موشك بالستیك میان برد (MRBM) با برد ۲۳۹۹ـ۸۰۰ كیلومتر
۴
ـ موشك بالستیك دوربرد (IRBM) با برد ۵۴۹۹ـ۲۴۰۰ كیلومتر
۵
ـ موشك بالستیك قاره پیما (ICBM) با برد ۵۵۰۰ كیلومتر به بالا


نوع خاص دیگری از موشك بالستیك هم وجود دارد كه از زیردریایی شلیك می شود و با نام اختصاریSLBM شناخته می شود. در ساخت موشك های بالستیك مبحث پیشرانش كه مشخص كننده برد موشك است مهم ترین مسئله است كه این میزان برد، معیار سنجش قدرت تخریبی موشك است. موشك های بالستیك برای شناسایی دقیق هدف یك محفظه هدایت برای حمل دقیق كلاهك به هدف مورد نظر را دارا هستند و فرق میان این محفظه هدایت كنترل موشك و دقت آنها را متفاوت می كند.


شلیك یك موشك بالستیك در چندین مرحله انجام می شود. پس از این كه موشك به فضای بالای جو رفت و دراصل فاز شلیك را به پایان رساند قسمتی از آن جدا شده و دیگر تبدیل به یك RV «دستگاه ورود مجدد» می شود كه خود را در فضا رها می كند و شامل كلاهك و قسمت های رهیابی است. پس از جداشدن RV دیگر وظیفه اش را به تنهایی انجام می دهد تا خود را به هدف موردنظرش برساند. «ماشین های ورود مجدد چندمنظوره MIRV كه توسط موشك های بزرگتر حمل می شوند نیز می توانند به طور مستقل به سوی هدف سیر كنند


برد بسیار بالا و توانایی حمل مقدار زیاد مهمات و حمل كلاهك های هسته ای موشك های بالستیك را از دیگرموشك ها جدا می كند. با وجود این كه موشك های بالستیك جزو سلاح های كشتارجمعی (WMD) محسوب نمی شود ولی می تواند مقدار زیادی از انواع سلاح های كشتارجمعی را حمل كند و به عنوان یك منبع نگرانی برای كشورها به  حساب آید. فناوری موشك های بالستیك هم بعد از جنگ جهانی دوم رشد و نمو پیدا كرد و از دهه ۱۹۵۰ ابرقدرت های موشكی به وجود آمدند كه تهدیدی برای كشورهای دیگر محسوب می شدند.
در این زمینه اتحادیه جماهیر شوروی یك سر و گردن از رقبای خود بالاتر بود. با گذشت زمان پر قدرت تر شد و همواره حرف اول را می زد؛ این امر كشورهای دیگر مخصوصاً رقیب سرسختش یعنی ایالات متحده آمریكا را آزار می داد. روسیه در عین حال با توجه به مصالح اقتصادی ـ سیاسی كشورش گوشه ای از این قدرت را با برخی از كشورها، خصوصاً چندین كشور آسیایی تقسیم كرداین قضیه آمریكا را به تاملی سخت در عرصه نظامی كشاند زیرا به جز قدرتمندشدن كشورها این نگرانی وجود دارد كه كشورهای تحت سلطه، خود به تنهایی به گسترش تكنولوژی موشك بالستیك دست یافته و به ساخت موشك بپردازند.


تقریباً تمامی كشورهای آسیایی خریدارهای بسیار خوبی برای روسیه هستند و در فهرست موشك های این كشورها حداقل نام یك یا دوتا از موشك های روسی دیده می شود و حتی به غیر از كشورهای آسیایی،اروپایی ها نیز به همین گونه اند. به غیر از روسیه و چین در آسیا، ایران و كره شمالی نیز در زمینه موشكی قوی هستند. كره شمالی با داشتن موشك های بالستیك از قبیل تائپودونگ ۱و۲ (Taepodong1,2) و یا نودونگ ۱ و ۲ (Nodong1,2) به گستره ای به شعاع ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ كیلومتری اطراف كشورش مسلط است و ایران نیز با داشتن موشك های زلزال و شهاب سه (شهاب چهار در حال آزمایش است) قدرت بزرگی در منطقه محسوب می شودنگرانی های آمریكا از گسترش و فروش موشك های بالستیك دولت رونالد ریگان را متاثر كرد. به نحوی كه تمركز نیروی نظامی آمریكا را به این موضوع برانگیخت و زمانی شوروی نخستین موشك بالستیك قاره پیمای (ICBM) خود را پرتاب كرد كه توانایی حمل سلاح های هسته ای و غیرهسته ای در حجم بالا را داشت. نیروی نظامی آمریكا موفق به طرح سیستم دفاع موشك های بالستیك (Defensive Ballestic Missile) شد ریگان طراحان و مهندسان هوافضای خود را بر سیستم ابتكاری دفاع راهبردی ـ فضایی متمركز كرد كه این تمركز موجب ارتقای چشمگیر سطح تكنولوژی دفاع موشكی بالستیك (BMD)آمریكا شد. گونه های جدید این سیستم را در دوران ریاست جمهوری جورج بوش هم به گونه ای تكمیل یافته ترمی بینیم
بسیاری از متخصصان آمریكایی متذكر شدند كه سیستم دفاع موشكی بالستیك بسیار پرهزینه تر از سیستم حمله موشكی است و باید بیشتر به حمله موشكی متكی بود. موشك های بالستیك در جنگ ها خسارات زیادی به كشورها وارد كرده اندبه عنوان مثال در جنگ جهانی دوم آلمان چیزی بیش از سه هزار موشك بالستیك به نامV-2 «ملقب به اسلحه انتقام» به انگلستان و آنتروپ طی سال های ۴۵ـ۱۹۴۴ شلیك كرد. در جنگ ایران و عراق بارها از موشك های اسكاد روسی استفاده شد در جنگ خلیج فارس عراق از موشك های بالستیك استفاده كرد و بسیاری از نقاط عربستان سعودی را در سال ۱۹۹۱ نشانه گرفت كه یك موشك به یك پایگاه نظامی آمریكایی اصابت كرد و ۲۸ سرباز آمریكایی در آن مردند.


موشك های بالستیك همواره باعث ایجاد تنش بین كشورها بود. برای نمونه بحران موشك های بالستیك كوبا در سال ۱۹۶۲ كه با تحویل موشك های دوربرد اتحادیه جماهیر شوروی به كوبا انجام شد جنگ سرد را گرم تر كرد یا بحران تایوان در سال ۱۹۹۶ پس از انتخابات دموكراتیك چین چندین موشك بالستیك به خطوط كشتیرانی نزدیك تایوان شلیك كرد و در اواخر دوران تائپودونگ در سال ۱۹۹۸ كه كره شمالی یك موشك بالستیك رابه طور غیرمنتظره روی محدوده هوایی ژاپن آزمایش كرد باعث اعتراض كشورهای غربی شد.
هنگامی كه ایالات متحده آمریكا و اتحاد جماهیر شوروی پیمان منع گسترش موشك های بالستیك را امضا كردند فقط ۹ كشور موشك بالستیك داشتند در صورتی كه امروز بیش از ۳۰ كشور موشك بالستیك دارند و ۱۴ كشور در تولید یا صادرات موشك بالستیك و تكنولوژی مربوط به آن دست دارند. پس همواره تهدید شلیك یك موشك بالستیك از طرف این كشورها وجود دارد و مهم تر از آن فروش یك موشك به یك گروه تروریستی !
برای جلوگیری از این امر موافقتنامه بین المللی كنترل تكنولوژی موشكی (MICR) كه موافقتنامه ای داوطلبانه است در سال ۱۹۸۷ بین ملل و دول مختلف برای كنترل جابه جایی موشك ها و تكنولوژی های مربوطه كه قابلیت  حمل سلاح های كشتارجمعی (WMD) را ایجاد می كند بسته شده است ولی آیا می توان مطمئن بود كه تمامی كشورها به همه توافقنامه هایی كه امضا كرده اند، پایبند بمانند. همانند آمریكا كه یك شبه بدون گرفتن هیچ اجازه و مدركی و با زیر پا گذاشتن تمامی موافقتنامه ها و تعهدنامه های بین المللی به عراق حمله كرد و هیچ كدام از آنها را در نظر نگرفت؟

پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397 11:16 ب.ظ
I savour, cause I discovered just what I was having a look for.
You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.
Bye
شنبه 25 شهریور 1396 02:35 ب.ظ
What's up to every one, the contents existing at this website are actually awesome for people experience,
well, keep up the nice work fellows.
شنبه 14 مرداد 1396 08:28 ق.ظ
With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?

My site has a lot of exclusive content I've either authored myself or outsourced but it
seems a lot of it is popping it up all over the internet without
my permission. Do you know any ways to help stop content
from being stolen? I'd truly appreciate it.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر