تبلیغات
دایرة المعارف علوم نظامی-جامعترین وبلاگ نظامی - جنگ ۶ روزه اعراب و اسرائیل

دایرة المعارف علوم نظامی-جامعترین وبلاگ نظامی

بلندای آسمان یگانه جایگه من است...

بلندای آسمان یگانه جایگه من است...

تبلیغات

طراحی حرفه ای بنر طراحی حرفه ای بنر

آمار

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز : آمار بازدید
باردید دیروز : آمار بازدید
بازدید ماه : آمار بازدید
بازدید کلی : آمار بازدید

مطالب و نظرات آمار بازدید
تعداد مطالب: آمار بازدید
تعداد نویسندگان: آمار بازدید

تاریخ آمار بازدید
آخرین بروزرسانی: آمار بازدید

جستجو در سایت

نظرسنجی

    به نظر شما کدام کشور در جنگ هوائی قدرتمند است؟

جنگ ۶ روزه اعراب و اسرائیل

از جمله جنگهاى بسیار معروف دنیا، جنگ ۶ روزه است. اگرچه مبدع نبردهاى برق آسا ارتش آلمان در جنگ دوم جهانى بود و آلمانها توانسته بودند ظرف كمتر از یك ماه لهستان را با این شیوه از پاى درآورند و این روش را در قبال ارتشهاى قدرتمند فرانسه، هلند، بلژیك، نروژ، یونان... ادامه دهند اما اینكه بتوان همزمان ۴ كشور را مورد حمله قرارداد و در كمتر از یك هفته آنها را وادار به قبول صلح كرد اتفاقى بود كه در تاریخ جنگهاى مهم تنها یكبار رخ داد.
زمینه جنگ ۶ روزه
پیروزى بزرگ سیاسى ناصر پس ازعقب نشینى بى قید و شرط فرانسه، انگلیس و اسرائیل در ۱۹۵۶سبب شد تا اسرائیل به دنبال «زمان» مناسب براى تلافى باشد و فرانسوى ها نیز با تقویت ارتش این كشور بویژه نیروى هوایى آن مى خواستند تا ضربه ناصر را تلافى كنند.
اما از آن طرف مصر، سوریه و اردن در طول سالهاى ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۶ میلادى بطور دائم در حال تقویت توان نظامى خود بویژه نیروى هوایى بودند چرا كه براى آنها شكى باقى نمانده بود كه اسرائیل به مرزهاى ۱۹۴۸ قناعت نمى كند.
در ۱۹۶۶ در جبهه اعراب اردن و مصر طرفدار جنگ نبودند اما سوریه و فلسطینیان قصد جنگ را داشتند از آن طرف در اسرائیل نیز جبهه ژنرالها نظیر اسحاق رابین، موشه دایان و بنگوریون طرفدار آغاز جنگ «قبل از آنكه اعراب دست به حمله بزنند» بودند حال آنكه لوى اشكول نخست وزیر اسرائیل با استناد به برترى هوایى و زمینى اعراب خواستار مشى اعتدال بود.
مرگ ۳ اسرائیلى در ۱۳ نوامبر ۱۹۶۶ و به دنبال آن حمله اسرائیلیها به یك روستا و كشتن ۱۸ عرب اوضاع را به شدت تیره كرد، اما به دلیل بى علاقگى ناصر و نخست وزیر اسرائیل باز هم درگیرى رخ نداد تا آنكه در یك نبرد هوایى در ۶ آوریل ۱۹۶۷ هواپیماهاى اسرائیلى بدون آنكه تلفاتى بدهند ۶ میگ سورى را ساقط كردند. روزنامه هاى اردن و سوریه ناصر را به باد حمله گرفتند كه از اسرائیل مى ترسد و قادر به اتخاذ تصمیم نیست اما ناصر به خوبى مى دانست كه نباید در شرایطى كه اسرائیل دست بالا را در جنگهاى هوایى دارد وارد عمل شد. از آن طرف ژنرالهاى اسرائیلى مرتباً سوریه را تهدید مى كردند و این اصلاً خوشایند اعراب نبود.
جرقه در انبار آتش
سرانجام فشارهاى نظامى اسرائیل به سوریه و فشار روزنامه هاى عرب به جمال عبدالناصر او را مجبور به واكنش نظامى محدودى كرد غافل از آنكه این اقدام همان چیزى است كه اسرائیلیها مى خواهند. صهیونیستها از همان ابتدا از بابت اردن و سوریه نگرانى نداشتند چرا كه این دو كشور نه جمعیت و نه وسعت و نه قدرت نظامى قابل ملاحظه اى نبودند هراس اسرائیل ارتش بزرگ مصر بود كه دو برابر اسرائیل هواپیما و معادل آن تانك و سرباز داشت.
عبدالناصر در آخرین حركت خود كه بیشتر با هدف ترساندن اسرائیل بود تا آغاز جنگ از نیروهاى سازمان ملل خواست تا از صحراى سینا عقب بروند تا چند واحد نظامى مصرى را به صحرا بفرستد.
روز اول جنگ
برخلاف آنچه همه مى پندارند جنگ ژوئن، جنگى ۶ روزه نبود بلكه جنگى ۱۲ ساعته بود. ژنرال موشه دایان وزیر دفاع اسرائیل پس از آنكه فرماندهى عملیات را برعهده گرفت مشاهده كرد كه بر روى كاغذ احتمال پیروزى او بر اعراب چیزى در «حد صفر» است مگر آنكه ابتكار عمل را ظرف «نصف روز» از طرف مقابل بگیرد.
در این زمان در برابر ۱۰۰۰ تانك و ۳۵۰ هواپیماى اسرائیلى اعراب از ۲ هزار تانك، ۸۰۰ هواپیما و شبكه هاى پرقدرت پدافند سام ۲ برخوردار بودند. (در ویتنام پدافند سام مبدل به كابوسى بى پایان براى نیروى هوایى آمریكا شده بود).
هواپیماهاى دایان را در این زمان جتهاى میراژ ۳ و میستر فرانسوى تشكیل مى داد. وى براى آنكه بتواند نیروهاى هوایى اعراب را در اردن، مصر، سوریه و حتى عراق از كار بیندازد فرصت زیادى نداشت. بنابراین تصمیم گرفت تا مى تواند هواپیماهاى اعراب را بر روى زمین نابود كند و با تخریب باند فرودگاهها مانع برخاستن باقیمانده آنها علیه اسرائیل شود.
در ساعت ۸‎/۴۵ دقیقه صبح پنجم ژوئن دایان در حركتى كم نظیر ۳۴۶ هواپیماى اسرائیلى را به صورت همزمان از فرودگاههاى اسرائیلى به پرواز درآورد. (تنها ۴ میراژ ۳ براى دفاع از تل آویو باقى ماندند) . هواپیماهاى مذكور با قطع كلیه ارتباطات رادارى و رادیویى خودسعى كردند در اختفاى كامل عمل كرده و با كج كردن راه خود (براى گمراه كردن رادارها) از مدیترانه چرخ زده و مستقیم از شمال مصر وارد خاك این كشورشدند. در این مرحله آنها ارتفاع خود را به كمتر از ۲۰ تا ۳۰ مترى زمین رساندند چرا كه در این سطح دیگر از موشكهاى مهیب سام كارى ساخته نبود و رادارها نیز آنها را نمى گرفتند.
هواپیماهاى تحت فرمان دایان با ورود به دره نیل در ابتداى این رود عظیم فرودگاههاى مهم مصرى را به شدت بمباران كرده و صدها هواپیماى پارك شده بر روى باند را از بین بردند. بسیارى از میگهاى ۲۱ ، ۱۹ وتوپولوفهاى ۱۶ و ایلیوشین قبل از آنكه خلبانان مصرى بتوانند بر كابین پرواز مستقر شوند بر روى زمین از بین رفتند».
موج حملات اسرائیل حتى به فرودگاه جنوبى این كشور در «اقصر» نیز رسید مدافعان این فرودگاه كه در ۶۰۰ كیلومترى جنوب سوئز قراردارد اصلاً گمان نمى بردند مورد حمله قرار گیرند (۱۵ سال بعد نیروى هوایى ایران درحمله به پایگاه اچ۳ در غرب عراق دشمن را كاملاً غافلگیر كرد و بسیارى به خطا فكر مى كردند كه نقشه مذكور طراحى فرماندهان غیرایرانى است)
دایان در ظرف چند ساعت۳۰۰ هواپیماى مصرى، ۱۹ پایگاه ضد هوایى و دهها فرودگاه مصرى را نابود كرد و سپس امواج هواپیماهاى اسرائیلى با خیال راحت به سراغ سایر فرودگاههاى منطقه رفتند.
ظرف ۹۰ دقیقه مصر دیگر نیروى هوایى نداشت (ناصر براى ایجاد این نیرو ۱۰ سال زحمت كشیده بود)
در اردن و سوریه نیز ظرف ۶ ساعت فرودگاهى سالم باقى نماند و حتى اسرائیلیها فرودگاه هاى متروك را محض احتیاط نابود كردند. فرمانده نیروى هوایى اسرائیل از صبح روز پنجم ژوئن پیامى بدین شرح به ستاد ارتش صهیونیستها مخابره كرد: «عملیات با موفقیت انجام شد. دستور مراجعت به هواپیماها را دادم.»وى در برابر ازدست دادن ۱۶ هواپیما، ۳۴۰ هواپیما را ازبین برده و به صدها هواپیماى عرب صدمه زده بود.
اكنون نوبت ژنرال اسحاق رابین بود تا با فرمان او نیروى زمینى به حركت در آیند. اگرچه مصریها انتظار حمله نیروى زمینى اسرائیل را داشتند اما گمان نمى كردند این حمله از شمال صحراى سینا انجام شود. ژنرال تال اسرائیلى در ششم ژوئن حمله را با لشكرهاى زرهى خود آغازكرد و دركمتر از ۲۴ ساعت قواى مصرى مجبور به عقب نشینى شدند چرا كه پشتیبانى هوایى اسرائیلیها از نیروهاى زمینى در دشت باز منطقه راهى را جز عقب نشینى براى مدافعان مصرى نمى گذاشت. 
شرم الشیخ نیز بدون دفاع قابل ملاحظه اى سقوط كرد و در ۸ ژوئن كل شبه جزیره سینا به اشغال صهیونیستها درآمد. از آن طرف قواى اسرائیل به سرعت ارتفاعات جولان را تصرف كرده و نیروهاى سورى را تحت فشار شدید گذاشتند. سوریها ابتدا سعى كردند جلوى پیشروى اسرائیل را بگیرند اما مقاومت آنها بى نتیجه بود و آنها با واگذارى شهر قنیطره در ۹ ژوئن عملاً دمشق را كه در ۱۰۰ كیلومترى منطقه جنگى واقع بود بدون حفاظ گذاشتند.

 


اسرائیل در جبهه اردن نیز با درهم كوبیدن مقاومت ناچیز آنها، ساحل غربى رود اردن و بیت المقدس را تصرف كرد. اسرائیل همزمان شهر بى دفاع امان (پایتخت اردن) را بمباران كرد.
پایان مقاومت اعراب
در عریش و نوار غزه نیز اسرائیلیها با نیروهاى ارتش آزادیبخش فلسطین درگیر شده و با كمك تانك و آتشبارى سنگین در جنگ شهرى علیه مبارزان فلسطینى پیروز شدند. مصریها كه هنوز به صورت متفرق در صحراى سینا و نوار شمالى آن مقاومت مى كردند در آخرین تلاش خود با تدارك یك ضدحمله شهر العریش را براى مدتى ازدست اسرائیلیها خارج كردند. اما ورود تانكها و هواپیماهاى كمكى، واحدهاى پراكنده مصرى را به عقب راند.
با گذشت ۵ روز از جنگ، اسرائیل نیروهاى اردنى را در جبهه مركزى به كلى منهدم كرده و نیروهاى مصرى را متفرق و صحراى سینا را اشغال كرده و در ۲۰ كیلومترى كانال سوئز درانتظار دستور براى عبور از كانال بود. اما بدترین وضعیت را سوریه داشت. واحدهاى زرهى اسرائیلى درجاده دمشق مستقیم به سمت پایتخت سوریه مى رفتند و اگر فشار شوروى براى توقف جنگ نبود سقوط دمشق دور از دسترس نبود.
اكنون زمان قبول آتش بس ازسوى اعراب فرارسیده بود. تسلیم اعراب و قبول نظرات سازمان ملل سبب شد تا در نوامبر ۱۹۶۷ شوراى امنیت از اسرائیل بخواهد سرزمینهاى اشغالى در جنگ اخیر را به اعراب بازگرداند و درمقابل استقلال و تمامیت ارضى تمام كشورهاى منطقه پذیرفته شود (این امر متضمن به رسمیت شناختن اسرائیل نیز بود.)
نتیجه نبرد
جنگ ۶ روزه چند اثر فورى داشت. ابتدا استعفاى جمال عبدالناصر بود كه خود را مقصر اصلى شكست ارتش مصر مى دانست اگرچه این استعفا توسط میلیونها تظاهركننده مصرى و عرب سایر كشورها پذیرفته نشد. اثر دوم این مسأله توجه جهان به سرعت عمل واحدهاى اسرائیلى در هماهنگى بین نیروى هوایى و نیروهاى موتوریزه و زرهى بود. این جنگ مفهوم جنگ برق آسا را جانى دوباره بخشید. نكته سوم تصرف تمام مناطق استراتژیك غرب خاورمیانه توسط اسرائیل بود. ارتفاعات جولان، قنیطره، غرب رود اردن، بیت المقدس، صحراى سینا، تسلط بر خلیج عقبه و كانال سوئز و غزه همه نتیجه جنگ ۶ روزه بود.
روحیه اعراب از این شكست بشدت صدمه خورد و از این زمان به بعد بود كه شوروى با قدرت بیشترى پاى به صحنه شطرنج خاورمیانه گذاشت چرا كه سوریه، عراق، مصر، عربستان، یمن و حتى كویت طى سالهاى ۶۷ تا ۷۳ تنها به یك نكته مى اندیشیدند و آن آزادى بیت المقدس و خروج اسرائیل از سرزمینهاى اشغالى بود. زمان نشان داد كه اسرائیل علاقه اى به رعایت مصوبات شوراى امنیت سازمان ملل ندارد و همین امر موجب و زمینه بروز جنگ چهارم اعراب و اسرائیل را در ۱۹۷۳ فراهم آورد

جمعه 16 تیر 1396 06:43 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here from a different website and thought I should
check things out. I like what I see so now i am following you.

Look forward to looking into your web page for a second time.
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 11:18 ب.ظ
I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.

Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Either way keep up the nice quality writing, it's rare to see a great blog like this one today.
چهارشنبه 30 فروردین 1396 10:36 ب.ظ
My family every time say that I am killing my time here at web, however
I know I am getting familiarity everyday by reading thes pleasant posts.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر